ویتامین d در دوره بارداری

موضوع: ویتامین d در دوره بارداری
مقدمه
با وجود تمام بحث هایی که درباره ویتامین d در دوره بارداری انجام میشود،احتمالا شما هم سوالات زیادی خواهید داشت.
اهمیت تاثیرات ویتامینd در دوره بارداری دو چندان
می شود،چرا که در اینجا ما دو نفر یعنی مادر و جنین را مورد بررسی قرار میدهیم.نیازهای جنین پس از نیمه ی اول بارداری به این ویتامین افزایش میابد.این نیاز زمانی است که جنین برای رشد استخوان های خود و افزایش وزن به این ویتامین نیازمند است.ویتامین d در دورهی بارداری از طریق انتقال فعال که انرژی خواه است وارد بدن جنین میشود و ذخایر موجود برای جنین در این دوره اهمیت زیادی دارند.پس مادر نیاز به مصرف کافی این ماده دارد.

سطح ویتامین d در شیر مادر به مقدار مصرف او بستگی دارد و کمبود ان میتواند اسیب های شدیدی به نوزاد وارد کند.
در این مقاله به 8 سوال رایج و اساسی در مورد ویتامین d میپردازیم.
1)آیا ویتامین d واقعا یک ویتامین است؟
برای سال ها،ویتامین فقط در ارتباط با متابولیسم استخوان و و جذب مواد بررسی میشد و سطوح کمبود آن پایه کار درون ریز شناس ها و متخصص بیماری های مربوط به زنان و دوره بارداری بود.یکی از اعمال ویتامین d در بدن مرتبط با بیماری استئوپروز(کم شدن چگالی استخوان)بود.مطالعات جدید نشان میدهد که ویتامین d نقش زیادی در سیستم درون ریز بدن دارد.به همین دلیل ویتامین d را بیشتر به عنوان یک هورمون در نظر میگیرند.چرا که از پوست ترشح میشود و توسط خون به محل مورد نظر خود میرود.گیرنده های ویتامین d در استخوان،غدد پستانی،مغز،کولون ها،عضلات و سلول های غده پانکراس دیده میشود.ویتامین d ویتامین نه تنها به متابولیسم استخوان کمک میکند بلکه پاسخ های ایمنی را نیز تعدیل میکند و روی متابولیسم گلوکز هم اثر دارد.گیرنده های ویتامین d در جفت هم دیده شده اند ولی نقش آنها مشخص نیست.
2)چرا شمارش ویتامین d متفاوت است؟
بعضی ابهام ها در مورد میزان ویتامین در بدن است.ویتامین d میتواند به واحد نانوگرم به میلی لیتر اندازه گیری شود که تقریبا معادل 44/2 نانومول برلیتر است.در نتیجه در برخی مراجع گفته میشود که کمبود آن زیر 20 نانوگرم بر میلی لیتر است و در برخی 50 نانومول بر لیتر.ازدیاد ویتامین d بالای 32 نانوگرم بر میلی لیتر و 75 نانومول بر لیتر است.
3)آیا میزان ویتامین d در دوره بارداری موثر است؟
تاثیرات ویتامین d در دوره بارداری کاملا مشخص نیست و هنوز در مراحل اولیه است.اما افراد مختلفی در این زمینه تحقبقاتی انجام داده اند.مثلا سطح پایین ویتامین d میتواند احتمال انجام سزارین برای مادر را افزایش دهد.همچنین میتواند منجر به التهاب سلولی واژن توسط باکتری های بی هوازی شود و موجب ایجاد اِدم و کم شدن متابولیسم گلوکز شود.
احتمال دیگری که وجود دارد تاثیر آن روی بافت های مرتبط با بارداری است.عضله رحم قدرت انقباضی رحم را تعیین میکند.ویتامین d نشان داده است که روی تعدیل سیستم ایمنی بدن موثر است و فرد را قویا از عفونت های بافتی در رحم محافظت میکند.البته همانطور که گفته شد عملکرد ویتامین روی جفت کاملا مشخص نیست.
4)ایا مردم مقدار کافی از ویتامین بدست می آورند؟
غذاهای کمی هستند که مقدار زیادی ویتامین d داشته باشند و اکثر غذاها در این زمینه مناسب نیستند.حتی برخی غذا ها که کامل شمرده میشوند هم مانند شیر،دارای مقدار کافی از ویتامین d نیستند.
5)چه تعداد از خانم ها کمبود ویتامین d دارند؟
شدت کمبود،فرد به فرد متفاوت است اما برخی از پوهش ها نشان داده اند که خانم های باردار،حدود 97 درصد دچار کمبود هستند.جلوگیری از شیوع کمبود ویتامین d در بشر با ساخت قرص های این ویتامین،قابل پیشگیری است.این ویتامین به صورت معمول با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست انسان ساخته میشود.در چند دهه اخیرشغل ها از محیط خارج خانه مانند مزارع و خیابان ها، به دفاتر و کارخانه ها منتقل شده اند و فرصت برای ساخت این ویتامین در بدن انسان ها کمتر شده است.
در افراد مختلف هم سرعت و شدت ساخت ویتامین d متفاوت است که به فاکتور های زیادی وابسته است که به چندتا اشاره میکنیم:
ماده ضد آفتاب:ماده ضد آفتاب میتواند از ایجاد سرطان پوست جلوگیری کند ولی جلوی ساخت ویتامین d در بدن را میگیرد
سلول های چربی:طی بررسی های انجام شده ثابت شده است که سرعت ساخت این ویتامین در افراد چاق کمتر از دیگران است.
رنگ پوست:افراد سیاه پوست دارای مقدار زیادی ملانین در پوست خود هستند که موجب کم شدن سرعت ساخت ویتامین در بدن میشود.
آیین و دین:در بسیاری از کشورها براساس اعتقاداتی که وجود دارد ممکن است کاملا بدن پوشیده باشد که مشکل بیشتری برای زنان به وجود خواهد آورد.
سن:در افراد سالمند ، سرعت ساخت ویتامین d در بدن کمتر است.
عرض جغرافیایی:شرایط آب و هوایی هم اهمیت زیادی دارد.مثلا افرادی که در بخش های شمالی کره زمین ساکن هستند، نور کمتری از خورشید دریافت میکنند و زمستان های طولانی دارند.


باید بدانیم که کمبود ویتامین d نشانه بالینی ندارد و ما باید با بررسی مقدار آن در بدن خود از آن باخبر باشیم و باید اشکال ویتامین d یعنی D2 و D3 را بررسی کنیم.
6)آیا همه مادران باید از نظر سطح ویتامین d در دوره بارداری بررسی شوند؟
دانشکده متخصصین زنان در آمریکا بررسی سطح ویتامین d را توصیه نکرده اند زیرا دلایل کافی برای انکه به تمام مراجع دستور بررسی ویتامین d را بهند، ندارند.با توجه به تحقیقات متخصصین زنان در آمریکا،کمبود ویتامین d در اکثر نوزادان دیده شده است که ناشی از کمبود مقدار این ویتامین در شیر مادر بوده است.به همین دلیل توصیه شده است که روزانه مقداری ویتامین d مصرف شود.
7)چگونه با کمبود ویتامین d مقابله کنیم؟
در این مورد هم هیچ خط مشی و راهنمایی برای افراد وجود ندارد.کمیته متخصصین زنان اشاره کرده است که رژیم غذایی شدید در دوره بارداری توصیه نمیشود و مصرف روزانه ویتامین d در دوره بارداری توصیه میشود.اما دستورات پزشکی برای افراد باردار برای افراد عادی قابل انجام نیست.

ویتامین d در دوره بارداری
8)آیا یک فرد میتواند مقدار بیشتری ویتامین d مصرف کند؟
ویتامین d محلول در چربی است.به همین دلیل چون محدوده وسیعی برای ذخیره آن وجود دارد، فرد میتواند تا جایی که به بیماری مبتلا نشود این ویتامین را مصرف کند.ولی باید مراقب باشد که مقدار زیاد آ« ،متابولیسم کلسیم را برهم نزند.
گفته میشود که سمیت و مضر بودن این ویتامین تا 300 نانوگرم بر میلی لیتر وجود ندارد.در صورتی که این مقدار، 3برابر مقدار مورد نیاز بدن است
سخن آخر
سوالات و ابهامات زیادی در این مسیر وجود دارد ولی همیشه ترجیح بر آن است که سطح ویتامین d در بدن بالا تر از حد مشخص باشد تا انکه پایین تر باشد.

برگرفته شده و ترجمه شده از سایت www.mdedge.com

توافق نامه

کامیار خزایی

نویسنده:  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷

نظر خودتان را وارد کنید

fa_IRPersian
fa_IRPersian